Previous slide
Next slide

Mucha a fotografie

Muchova nadace letos představuje Alfonse Muchu (1860–1939) jako fotografa. Pod názvem Mucha a fotografie: osobní vize se výstava zabývá jeho celoživotní fotografickou vášní. Jak ukázala předchozí série ‚‚Muchova stezka‘‘, Mucha byl předním představitelem secese, známý především svými plakáty, které vytvářel v Paříži na přelomu 19. a 20. století. Méně se však ví, že Mucha se vydal na cestu fotografie dávno předtím, než se proslavil ve francouzské metropoli, a pokračoval v ní až do závěrečné fáze své umělecké kariéry, která vyvrcholila vytvořením Slovanské epopeje.

Mucha začal fotografovat v polovině 80. let 19. století jako student umění v Mnichově. Bylo to v době, kdy se díky technologickému vývoji, jako byly lehké ruční fotoaparáty a želatinové stříbro, stala fotografie dostupnějším médiem pro amatérské fotografy. Mladý Mucha fotografoval vypůjčeným fotoaparátem své přátele, pohledy na ulici z okna svého bytu a krajinky. Tyto rané fotografie dokládají jeho zájem o zachycení pulsujícího života, který ho obklopoval. Muchova fotografická tvorba se v Paříži dramaticky rozrostla, zejména po zakoupení prvního fotoaparátu na počátku 90. let 19. století. Fotografování se stalo jeho každodenní záležitostí, a to nejen proto, aby dokumentoval své ateliérové modely jako doplněk k předběžným skicám, ale také proto, aby experimentoval se světlem a stíny a zkoumal nové způsoby pohledu na svět.  V tomto období začal také vytvářet inscenované fotografie pro své knižní ilustrace, kdy jeho přátelé a modelky pózovali jako postavy příběhů. Tato větev jeho fotografií tvoří důležitou součást jeho uměleckého odkazu a dokládá jeho divadelní přístup k tvorbě, jak ukazuje například proces vzniku dvaceti obrazů pro Slovanskou epopej.

Výstava, která představuje na 120 fotografických děl na šesti místech – v Ivančicích, Moravském Krumlově, Hrušovanech nad Jevišovkou a Doubravici nad Svitavou na jižní Moravě, na zámku Zbiroh a v Piešťanech na Slovensku – spolu se souvisejícími grafickými díly, přináší poutavý záznam umělcova osobního vidění a ukazuje Muchu jako mistra fotoaparátu.

Pořadatel:
Nadace Mucha s významnou podporou měst Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou, dále zámku Zbiroh, města Piešťany, dále Jihomoravského kraje, Trnavského samosprávneho kraja, Slovenské liečebné kapele Piešťany

 

Děkujeme podpoře našich partnerů

Kurátor:
Tomoko Sato,             Nadace Mucha

Speciální poděkování:
PhDr. Vladimír Krupa

Grafické řešení a web:
TALK PR


Překlady do ČJ/SJ/AJ:
Robert Nerpas

Archiv

2022

V loňském roce probíhala série výstav Nadčasový Mucha: Spojení světů, která mapovala znovuzrození Alfonse Muchy od 60tých let 20.století, kdy došlo k opětovnému zpopularizování Muchova zapomenutého díla v západní Evropě a na západním pobřeží USA (street art, móda, psychedelické umění, květinové děti, přebaly alb rockových kapel, japonské komiksy).